а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизмеша

поизмешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56035
Измеша донекаде или уште повеќе.
Англиски: mix up
Примери:
Тој ги поизмеша картите.
Тие ги поизмешаа работите.
Изведенки
поизмешува несв.
поизмешуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК