а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизнавалка

поизнавалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изнавалка многу, во голема мера; изнавалка насекаде.
Англиски: stain
Примери:
Тој ја поизнавалка кошулата.
2. (се поизнавалка) Се изнавалка многу, во голема мера.
Англиски: stain
Примери:
Тој се поизнавалка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК