а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизнамачи

поизнамачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изнамачи многу некого, зададе некому преголеми маки.
Англиски: torment Албански: mundoj
2. (се поизнамачи) Се изнамачи многу, во голема мера.
Англиски: torment Албански: mundoj
Примери:
Ние се поизнамачивме додека ја работевме оваа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК