а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизостри

поизострат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изостри донекаде или малку повеќе.
Англиски: sharpen Албански: mpreh pak
Примери:
Тој ја поизостри секирата.
2. (се поизостри) Се наостри донекаде или малку повеќе.
Англиски: sharpen Албански: mprehet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Видот му се поизостри.
Изведенки
поизострува несв.
(се) поизоструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК