а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизретчи

поизретчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изретчи донекаде или малку повеќе.
Албански: rralloj pak
Примери:
Тој ги поизретчи расадите.
2. (се поизретчи) Стане проретчено со поголем интензитет.
Албански: rrallohet
Примери:
Косата му се поизретчи.
Изведенки
поизретчува несв.
(се) поизретчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК