а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиз

Вид збор: Префикс
Сложена претставка за образување префиксирани глаголи.
Примери:
поизвади, поизмие, поизмести
поизбрза, поизбледи, поизвалка, поизбрише
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК