а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поилиште

мн. поилишта
Вид збор: Именка, среден род
Место во река или друга водна површина каде што се пои добиток или дивеч.
Англиски: watering place
Примери:
Ги однесе коњите на поилиште во долниот дел на реката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК