а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поилка

мн. поилки
Вид збор: Именка, женски род
Специјална направа за напојување домашни животни.
Употреба: Земјоделство
Примери:
автоматска поилка
Најдобро е животните да се напојуваат од автоматски поилки.