а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поило

мн. поила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9369
1. Ограден простор или корито крај чешма каде што се пои добиток.
Англиски: standpipe Албански: vendi ku pin ujë bagëtia
Примери:
Поило за говеда.
На поилото крај чешмата се собра добитокот.
2. Место крај вода каде што се пои добиток или дивеч.
Англиски: standpost Албански: vend ku pi ujë bagëtia
Примери:
Ги однесоа коњите на поилото крај езерото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК