а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поима

поимаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25816
Сфаќа, разбира смисла, содржина на нешто.
Англиски: comprehend
Примери:
Тој ја поима поезијата како излез од сопствената тага.
Изведенки
поимање ср.
поимањето
глаг. им.
Пример: Се плашам дека тоа може да биде и трагично за поимањето на нашиот народ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК