а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поимник

мн. поимници
Вид збор: Именка, машки род
Листа на поими со нивно објаснување или значење на други јазици.
Англиски: dictionary
Употреба: Лингвистика
Примери:
ИТ-поимник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК