а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиспече

поиспечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55502
1. Испече малку, донекаде или уште малку.
Англиски: bake Албански: pjek pak
Употреба: Гастрономија
2. (се поиспече) Се испече уште малку.
Англиски: bake Албански: pjek edhe pak
Примери:
Лебот треба да се поиспече.
Изведенки
1. поиспекува несв.
(се) поиспекуваат
2. поиспечува несв.
(се) поиспечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК