а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиспрати

поиспратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47749
1. Испрати некого малку, донекаде.
Англиски: accompany Албански: përcjell
Примери:
Тој ги поиспрати гостите.
2. Испрати се што треба да се испрати нешто или некого, придружи сите целосно.
Англиски: send Албански: përcjell, dërgoj
Примери:
Таа поиспрати писма насекаде.
Изведенки
1. поиспраќа несв.
поиспраќаат
2. поиспратува несв.
поиспратуваат