а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистовети

поистоветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19812
Направи да биде истоветен.
Англиски: equate
Примери:
Не можеш да ги поистоветиш неговите дела со моите.
Бериша го поистовети Ахмадинеџад со Хитлер.
Изведенки
1. поистоветува несв.
поистоветуваат
2. поистоветување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК