а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисуши

поисушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исуши малку или уште малку.
Англиски: dry Албански: thaj, ter
Примери:
Таа ја поисуши косата.
2. (се поисуши) Се исуши малку или уште малку.
Англиски: dry Албански: thaj, ter
Изведенки
поисушува несв.
(се) поисушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК