а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поита

поитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16772
Ита, забрза, побрза малку или уште повеќе.
Англиски: hurry
Примери:
Поитајте за да го стигнеме автобусот.
Таа поита и ме стигна.
Изведенки
поитува несв.
поитуваат