а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покае

(се) покаат; покај, покајам, покаеш; покајте, покајав, покајаа; покајал; покаев, покаеја; покаел; покаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6565
Признае грешка со жалење.
Англиски: regret, repent
Примери:
Покајте се додека е време.
Тој стопати се покаја што дојде.
Изведенки
1. покајува несв.
(се) покајуваат
2. покајување ср.
глаг. им.