а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

показалец

мн. показалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4376
1. Прстот до палецот.
Англиски: forefinger Албански: gisht tregues
Употреба: Анатомија
Примери:
Земаа отпечатоци од палецот и од показалецот.
Таа му се закануваше со показалецот.
2. Индекс или текст што насочува и дава некакви податоци.
Англиски: pointer Албански: indeks, tregues
Употреба: Ретко
Примери:
Златната книга е добар показалец и информатор.