а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поквичи

поквичат
Вид збор: Глагол, свршен
Квичи малку, кратко време.
Англиски: squeak
Примери:
Кучето поквичи, си ја собра опашката и замина.
Детето поквичи малку.