а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покива

покиваат
Вид збор: Глагол, свршен
Кива малку, неколку пати.
Англиски: sneeze
Примери:
Детето покива малку и се смири.