а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покикоти

се покикотат
Вид збор: Глагол, свршен
Се кикоти малку, кратко време.
Англиски: giggle
Примери:
Таа се покикоти придушено.