а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покине

покинат; покини, покинете, покинав, покинаа, покинел, покинет, покинејќи, покинење, (ќе) покинев, (ќе) покинеа, (ќе) покинал, покинат
Вид збор: Глагол, свршен
Кине малку (цвеќиња).
Англиски: pick
Примери:
Покина малку од цвеќињата.
Таа покина неколку листа од оревот.