а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покити

покитат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кити, накити малку или кратко време.
Англиски: adorn
Примери:
Ја покитија елката.
Тие ја покитија салата набрзина.
2. (се покити) Се дотерува со китење малку.
Англиски: adorn
Примери:
Се покити со прстењето.