а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклади

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 21804
Во христијанската религија денот спроти пости кога последен ден се јаде мрсно.
Англиски: Mardi gras
Употреба: Црковен термин
Примери:
Свадбите се прават пред поклади.
По поклади не се јаде месо и не се јаде мрсно.
Месни поклади.