а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклати

поклатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Клати малку, кратко време.
Англиски: swing
Примери:
Тој ги поклати нозете.
2. (се поклати) Се клати малку, кратко време.
Англиски: swing
Примери:
Фенерот се поклати, но не падна.
Таа се поклати на лулашката.
Изведенки
поклатува несв.
(се) поклатуваат