а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклацка

поклацкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Клацка малку, кратко време.
Англиски: swing
Примери:
Таа го поклацка млекото во шишето.
2. (се поклацка) Се клацка малку, кратко време.
Англиски: swing
Примери:
Се поклацкавме во возот.