а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклонение

мн. поклоненија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19123
1. Одавање почит со одење на свети места.
Албански: përkulem
Употреба: Религија
Примери:
Македонската делегација отиде на поклонение во Рим.
2. аџилак
Англиски: pilgrimage Албански: haxhillëk
Употреба: Религија
Примери:
Тие отидоа на поклонение во Ерусалим.
3. Одавање почит на моќници, на силници.
Англиски: kowtow Албански: përkulje
Употреба: Иронично
Примери:
Сите одеа кај директорот на поклонение.