а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклоник

мн. поклоници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13798
1. Верник што оди на поклонение, што дава почит на свети места.
Англиски: disciple Албански: besimtar
Употреба: Религија
2. аџија
Англиски: pilgrim Албански: haxhi
Употреба: Религија
3. Почитувач, обожавател на нешто или на некого.
Англиски: worshiper Албански: adhurues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие се поклоници на македонската народна музика.
Изведенки
поклоничка ж.
мн. поклонички