а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклони

поклонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7019
1. Даде подарок, дар, поклон.
Англиски: present Албански: dhuron
Примери:
Таа ми поклони цвеќе.
Татко ми ми поклони златен прстен.
2. (се поклони) Направи почит со поклон, со наклон.
Англиски: bow Албански: përkulem
Примери:
Тие се поклонија пред кралицата.
Изведенки
1. поклонува несв.
(се) поклонуваат
2. поклонување ср.
глаг. им.