а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклон

мн. поклони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9782
1. Наведнување при поздрав во знак на голема почит или блрагодарност.
Англиски: bow Албански: përkulje
Примери:
Голем поклон направи пред него.
Длабок поклон.
Тој му стори најучтив поклон.
2. дар, подарок
Англиски: present Албански: dhuratë
Употреба: Разговорно