а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поклоца

поклоцаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Клоца малку, кратко време.
Англиски: kick
2. (се поклоца) Меѓу себе, се клоца малку еден со друг, меѓусебно.
Англиски: kick
Изведенки
поклоцува несв.
(се) поклоцуваат