а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поколеба

поколебаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9513
1. Предизвика колебање кај некого, направи да стане нерешителен.
Англиски: vacillate Албански: pavendosmëri
Примери:
Другарите го поколебаа.
Никој не можеше да го поколеба.
2. (се поколеба) Стане нерешителен, изгуби самоувереност.
Англиски: doubt Албански: dyshoj
Примери:
Таа се поколеба и не дојде.
Тој се поколеба од лошата критика.
3. (се поколеба) Помине во колебање некое време.
Англиски: waver Албански: hezitoj
Употреба: Ретко
Примери:
Се поколеба малку, ама се согласи.
Изведенки
1. поколебува несв.
(се) поколебуваат
2. поколебување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК