а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покори

покорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5668
1. Потчини, пороби, завладее со сила на својата власт.
Англиски: conquer Албански: zaptoj
Примери:
Тие ги покориле народите на ова подрачје.
2. Успее да скроти нешто.
Англиски: conquer Албански: zaptoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
По два часа тие го покорите огнот.
Успеале да ја покорат надојдената река.
3. (се покори) Се потчини некому.
Англиски: submit Албански: parashtroj
Примери:
Народот се покори на новата власт.
Слушам и се покорувам рече духот.
Тој не се покори.
Изведенки
1. покорува несв.
(се) покоруваат
2. покорување ср.
глаг. им.