а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покојник

мн. покојници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6530
Умрен човек, покоен.
Англиски: deceased
Примери:
Покојникот беше многу добар човек.
Покојникот го познавала уште на млади години.
Изведенки
1. покојница ж.
мн. покојници
2. покојнички
покојничкиот
Што се однесува на покојник.
Пример: Покојничка облека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК