а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покрене

покренат; покренал; покренавме
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4952
подигне, почне, тргне
Англиски: lift, start Српски: покренути
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Целиот систем го покренавме во миг и ги ангажиравме возилата за итна медицинска помош.
Изведенки
1. покренува несв.
покренуваат
Пример: Никој не го покренува сложениот и скап предизборен натпревар.
2. покренување ср.
Пример: покренување обвинение