а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покривка

покривката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4042
1. Ткаенина за покривање, покривало, покривач.
Англиски: cover Албански: mbuloj
Примери:
Убава покривка за на маса.
Свилена покривка.
Нова покривка со везени цветови.
2. Текстил или друг материјал со кој се штити главата.
Англиски: cover Албански: mbuloj
Примери:
Излезе на сонцето без покривка на главата.
На главата имаше ставено шамивче како покривка.
3. Пласт што покрива нешто.
Англиски: cover Албански: mbuloj
Примери:
Снегот направи убава бела покривка.
снежна покривка
метална покривка