а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покрстеник

мн. покрстеници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е покрстен, што од друга вера преминал во христијанската
Албански: i kryqëzuar
Употреба: Црковен термин
2. Тој што менува лесно ставови, идеологија и сл. според потребите.
Англиски: turncoat Албански: dallkauk
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Таквите покрстеници што шетаат од партија до партија добро ни се познат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК