а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покуќешка

мн. покуќешки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40260
Жена што оди по куќи и води бесцелни разговори.
Употреба: Иронично
Примери:
Таа беше покуќешница, а и ќерките ѝ станаа покуќешки.
Изведенки
покуќешница ж.
мн. покуќешници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК