а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пола

мн. поли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10578
1. Десна или лева предна страна од облека (палто, капут, фустан).
Албански: palë
Примери:
Таа направи фустан со мазни поли.
2. Долниот дел од облека со две страни.
Албански: prehër, palë
Примери:
Таа се покриваше со полата од својот фустан.
3. Долниот преден дел од женска долга облека на преклопување.
Албански: palë
Примери:
Носеше шарена свилена пола.
4. Крило од прозорец или од двокрилна врата.
Албански: krah, kapak
Примери:
Двете поли на прозорецот беа ширум отворени.
Едната пола на вратата беше затворена.
5. Дел од черга одделно ткаен.
Албански: palë, copë
Примери:
Истка черга во две поли.
Истка чаршаф во неколку поли.
6. (во мн.) подножје на планина
Албански: rrëzë
Употреба: Географија , Преносно значење
Примери:
Во полите на Шар Планина нема многу дивеч.
Изрази
Се држи за полите на мајка му - зависен од мајка си како мало дете.
Засукал поли - се зафатил со работа сериозно.
Сечи пола, бегај (од него) - секако ослободи се (од него), лечигора, влечипола.