а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полв

мн. полвови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35688
Животно од родот на глодарите, слично на верверица.
Латински: Glis glis Англиски: dormouse
Употреба: Зоологија
Примери:
Во плевната влегле полвови.
Видов еден полв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК