а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полетарче

мн. полетарчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Птица што ги прави првите обиди да лета.
Англиски: fledgeling Албански: zog i ri
Употреба: Биологија
Примери:
Полетарчето од гнездото се обидуваше да летне.
Цело јато полетарчиња.
2. Почетник во некаква дејност.
Англиски: beginner Албански: fillestar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е полетарче во политиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК