а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ползач

мн. ползачи
Вид збор: Именка, машки род
Заедничко име за животни што спаѓаат во групата што ползи.
Англиски: reptile
Употреба: Зоологија
Примери:
Тоа се ситни животни ползачи.