а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полисемија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50763
Многузначност, повеќезначност на еден збор.
Англиски: polysemy
Употреба: Лингвистика
Примери:
полисемија на лексемот