а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политизира

политизира, политизираат; политизирајќи; политизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 28883
1. Зборува за политика, помине, поминува време во неформални политички разговори.
Англиски: politicize Албански: politizoj
Употреба: Политика
2. Постапи, постапува итро, промислено, ја избегнува суштината.
Англиски: politicize Албански: politizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мудрува и политизира само да дојде до наградата.
Тие премногу политизираат, а рботата е јасна.
3. Направи, прави да добие нешто политички обележја, да се обои политички.
Англиски: politicize Албански: politizoj
Употреба: Политика
Примери:
Некој сака да ја политизитра оваа хуманитарна организација.
Изведенки
политизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК