а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политикологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42503
Наука што ја изучува политиката, политичките движења и се што е поврзано со нив.
Англиски: political science
Употреба: Политика
Изведенки
политиколошки прид.
политиколошкиот
Пример: политиколошки истражувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК