а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политира

политираат; политирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Премачка, премачкува со политура.
Примери:
Целиот мебел го политиравме.
Изведенки
политирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК