а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политир

мн. политири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39492
1. (само едн.) политура
Англиски: polish Албански: lustroj, shkëlqej
2. полирач
Англиски: polisher Албански: lustrues, lustër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК