а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политички

политичка
Вид збор: Придавка
Ранг: 568
1. Што се однесува на политика и што е врзан за неа.
Англиски: political Албански: politik
Употреба: Политика
Примери:
политички затвореник
политичка историја
политичка оценка
политички проблем
политичка грешка
2. државноправен
Англиски: political Албански: juridiko-shtetëror
Употреба: Политика
Примери:
политичка економија
политичка работа
политичка заедница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК