а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политура

мн. политури
Вид збор: Именка, женски род
1. Лак што се премачкува како површински слој врз дрвени површини за да добие висок сјај.
Англиски: polish Албански: politur
Примери:
Политурата веќе го имаше изгубено сјајот.
Висококвалитетна политура.
2. Убав впечаток што ја крие вистинската состојба.
Англиски: polish Албански: shkëlqim, politur
Употреба: Пејоратив
Примери:
Врз сите овие настани имаше добра политура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК