а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полифоничен

полифонични
Вид збор: Придавка
Ранг: 25944
Што се однесува на полифонија.
Англиски: polyphonous
Употреба: Музика и танц
Примери:
Полифонична традиција во старото македонско пеење.
Полифонично драмско остварување.
Изведенки
1. полифон прид.
Пример: Полифона структура.
2. полифоничност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК